Helsingborgs äldsta auktionshus
Sälja på auktion
Vi säljer dina objekt via Auctionet.com vilket gör att de visas för besökare i hela Sverige och även internationellt.
Värdering av objekt
Vi utför hemvärdering av allt från enstaka objekt till hela hem och dödsbon. Inget uppdrag är för stort eller litet.
Pågående auktion
2044577. MATTA, Sarouk/Feraghan, semiantik, 365 x 265 cm, Iran, 1800/1900-tal.
- Utropspris
- 40000
- Aktuellt bud
- 15000
2039107. STAN WYS. Skulptur, patinerad brons på marmorsockel, signerad 2011, numrerad 1/8.
- Utropspris
- 30000
- Aktuellt bud
- 15000
2037572. ARMBANDSUR, Omega Constellation Automatic Chronometer, stål.
- Utropspris
- 4000
- Aktuellt bud
- 8000
2043995. SKULPTUR, simhoppare, svetsad metall, samtida, märkt People Art Gallery Paris.
- Utropspris
- 20000
- Aktuellt bud
- 7500
2043590. SKRIVBORD "Uddebo", Svante Skogh, teak, 1950-tal.
- Utropspris
- 1500
- Aktuellt bud
- 4700
2048385. ULLA PROCOPÉ. Matservis, 18 delar, "Valencia", Arabia, Finland.
- Utropspris
- 4000
- Aktuellt bud
- 4700
2042060. GÖRAN WÄRFF. Ljuslykta, "Polar", rött underfångsglas, Kosta.
- Utropspris
- 4000
- Aktuellt bud
- 3950
2044552. DRAGSPEL, Scandalli, Italien.
- Utropspris
- 1500
- Aktuellt bud
- 3832
4769825. MATTA, orientalisk, 304 x 204 cm.
- Utropspris
- 9000
4769723. MATTA, "Hamadan", 403 x 111 cm.
- Utropspris
- 9000
4833170. THELMA JACOBSON. Gäss, etsning, signerad.
- Utropspris
- 400
4769905. MATTA, "Baktiari", 302 x 214 cm.
- Utropspris
- 8000
4769867. MATTA, "Kelim", 296 x 199 cm.
- Utropspris
- 6000
4769792. MATTA, orientalisk, 288 x 200 cm.
- Utropspris
- 9000
4769783. MATTA, orientalisk, 295 x 191 cm.
- Utropspris
- 9000
4769710. MATTA, "Hamadan", 420 x 103 cm.
- Utropspris
- 6000
4841528. ROLF PALETT. "Vinterlandskap", olja på duk, signerad R. Palett.
- Utropspris
- 400
4800720. MASK, snidat trä, 1800-tal.
- Utropspris
- 1000
4842134. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. Grönskande landskap, akvarell, otydligt signerad.
- Utropspris
- 400
4841423. BÖCKER, 24 stycken, inrednings- och designlitteratur.
- Utropspris
- 400
- Aktuellt bud
- 300
4842695. BRITT FRYKSTRAND FAJERSSON. Fåglar, batik, signerad B.F.
- Utropspris
- 400
- Aktuellt bud
- 300
4844380. NILS (L BOEHM) WALSETH. Bergslandskap med vattendrag, olja på duk, signerad L. Boehm.
- Utropspris
- 800
- Aktuellt bud
- 1310
4838466. CHARLES ROKA. Kvinnlig modell, olja på duk, signerad Roka.
- Utropspris
- 2000
- Aktuellt bud
- 2001
4706137. MATTIAS INGMAN. SÄNGBORD, 1 par, furu, Juvako, Finland, 1900-talets andra hälft.
- Utropspris
- 1000
- Aktuellt bud
- 800
Om Helsingborgs Auktionskammare
Vi är Helsingborgs äldsta auktionshus och har varit verksamt sedan 1907. Vi använder oss av de modernaste verktygen och teknikerna för att du som kund skall kunna sälja dina objekt så smidigt som möjligt och till högsta möjliga pris.